Icke vinstdrivande, oberoende och datadrivet.

Syftet med Medieakademin är att fördjupa mediedebatten och ge mer utrymmet för fria diskussioner om samhälle, politik och kultur.

Medieakademin grundades 1997 av Göteborgs-Posten, Göteborgs universitet, Forsman & Bodenfors och NFO Infratest (numera Kantar Sifo). Sedan dess är vi ett växande nätverk av människor från alla typer av organisationer och företag som berikar varandra och verksamheten utifrån Medieakademins stadgar.

Exempel på vår verksamhet:

  • Seminarier, föreläsningar och debatter
  • Luncher och middagar för samarbetspartners
  • Sammanställning av årlig Förtroendebarometer
  • Sammanställning av årlig Maktbarometer
  • Analyser och skrifter om medieutveckling

Vår styrelse

Medieakademin är en ideell förening (org.nr 857210-0132) som leds av en följande styrgrupp. Du kan nå Medieakademin på kontakt@medieakademien.se

Emanuel Karlsten, ordförande, kontakt@emanuelkarlsten.se 0702-77 20 30
Anna Rosenqvist, vice ordförande, anna.rosenqvist@valentin.se
Lars Rundblom, lars.rundblom@branasgruppen.se
Toivo Sjörén, toivo.sjoren@kantarsifo.com
Gustav Martner, gustav@digitalreliance.org
Henrik Ekengren Oscarsson, henrik.oscarsson@pol.gu.se
Jonas Ohlsson, jonas.ohlsson@nordicom.gu.se
Åsa Ashjari, asa@ashjari.com
Fredrik "Figgehn" Igestål, fredrik.idestal@gmail.com
Josefin Meyer, josefin.meyer@gp.se
Beata Jungselius, beata.jungselius@gmail.com
Therese Bohlin
Anna Serner
Erika Eriksson, erika.eriksson@lansforsakringar.se

Medieakademien, utgivningsbevis och personuppgifter

Ansvarig utgivare: Emanuel Karlsten 

Medieakademien och våra två centrala undersökningar Maktbarometern och Förtroendebarometern bedrivs som publikationer och vi har därför efter registrering tilldelats ett utgivningsbevis utfärdat av Myndigheten för press, radio och tv. Detta intygar att Maktbarometern och Förtroendebarometern är publikationer som har grundlagsskydd enligt tryckfrihetsgrundlagen (”TF”). Det innebär att vi genom vår ansvarige utgivare tar ansvar för vad vi publicerar på samma sätt som andra tidningar.  Samtidigt innebär det att vår behandling av personuppgifter inte omfattas av dataskyddsförordningen (”GDPR”), vilket är en förutsättning för att genomföra våra undersökningar och publicera resultaten genom våra barometrar. 

Utöver vårt formella ansvar under TF och att vi är undantagna GDPR strävar vi alltid efter att behandla korrekta uppgifter i våra undersökningar och att inte kränka någon genom vår verksamhet. Följden av vårt grundlagsskydd är dock bland annat att de som lämnar information till oss har rätt att vara anonyma samt att du inte har en formell rätt kräva att vi raderar uppgifter om dig, något som hade gjort våra barometrar missvisande. Om du har frågor om vårt utgivningsbevis är du välkommen att läsa mer på Myndigheten för press, radio och tv:s webbplats. Om du vill veta mer om hur vi arbetar med våra undersökningar är du välkommen att kontakta vår ansvarige utgivare.